Pro výpočet souřadnic pomocí vzorce jsou potřeba dvě informace:
Proměnné obvykle platí pro všechny waypointy stejně, proto je zapisujeme přímo do poznámky u keše.
Vzorců může být i více (typická postupová multikeš), proto se vkládají (poloautomaticky) do poznáky ke každému postupovému waypointu.
POZOR: řešitel vzorců pracuje pouze s celými čísly. Pokud jsou ve vzorci potřeba desetinná čísla nebo různé funkce (sin, ln apod.) řešitele nepůjde použít.
Vzorce a konec konců i proměnné si můžeme připravit v GeoGetu předem doma. Obojí je uloženo v poznámkách mezi speciálními značkami <! !> nebo <? ?>. Oba typy značek jsou rovnocenné, lze je vzájemně zaměnit.
Proměnné jsou v poznámce keše
Vzorce jsou u waypointu v poli Poznámka
Vhodné je nejprve si připravit waypointy se vzorci, při jejich předzpracování a:Drake připraví automaticky proměnné. Toto funguje jen v případě, že pole pro proměnné je prázdné (aby se nezničily případné již existující indicie), takže v případě mnoha proměnných roztroušených v mnoha vzorcích to moc nepomůže
(1) Upravíme vzorec tak, aby na první řádce byl vzorec pro zeměpisnou šířku (N/S) a na druhé pro délku (E/W)
(2) Tlačítkem Zpracovat vzorce provedeme předzpracování vzorce, ten by se měl rozdělit na délkovou a šířkovou souřadnici.
Každý autor má svůj styl zápisu vzorce, takže je třeba je lehce upravit do formy, kterou a:Drake dokáže zpracovat. Základní pravidla syntaxe vzorce:
Pro zjednodušení nutných úprav slouží tlačítko Normalizovat vzorce, které:
Je-li vše v pořádku, můžeme zkusit Vypočítat vzorce tlačítkem
Pozor na některé odlišnosti v zápisech přebíraných vzorců. Některé mohou být snadno přehlédnutelné a mohou způsobit chybný výpočet - např.:
Poznámka má dva režimy, mezi kterými se přepíná ikonkou vpravo dole. Pokud tam svítí tužka, pracuje se s obyčejnou poznámkou, pokud je v rohu a:7, zadávají se proměnné.
Stejně lze proměnné zapisovat v detailu waypointu. Oba postupy jsou rovnocenné. Pamatuj, že proměnné jsou pro všechny waypointy společné.
Je třeba dodržet jednoduchá pravidla
Pokud je ve vzorci chyba (je špatně zapsaný, nesedí závorky, je tam chybný znak, nejsou definované hodnoty proměnných), vypíše se v poli Výsledek stručná chybová hláška. Po opravě můžeme provést nový výpočet, pokud je tentokrát vše v pořádku, dostaneme výsledek. Zároveň se automaticky spočítá ciferný součet, pokud ho autor pro kontrolu uvedl, máme ihned číslo k porovnání.
Pokud za desetinnou tečkou vyjdou méně než 3 místa, automaticky se doplní nuly na začátek desetinné části. Zároveň vyskočí upozornění, že tato situace nastala, protože ne vždy to tak musí být správně.
Výsledek můžeme ještě upravit (například doplnit desetinnou tečku, pokud se počítaly minuty jako jedno pěticiferné číslo) a převzít do waypointu.
Řekněme, že máme zjištěné hodnoty A=6, B=2, C=3, D=4, E=5
Původní zápis | Upravený zápis | Výsledek |
50°41.A(B+C+D)E' | 50°41.A[B+C+D]E | 50°41.695 |
50°41.A*(B+C+D)+E' | 50°41.[A*(B+C+D)+E] | 50°41.59 → 50°41.059 |